COVİT HASTA BAKIMI

COVİT HASTA BAKIMI
Evde Coronavirüs (Koronavirüs / Covid19) tedavisi almak durumunda kalırsanız sizin ve aileniz için önemli olabilecek ipuçları


Coronavirüs (Koronavirüs /Covid-19) tanısı aldınız ve evde tedavinize kara verildi. Kendiniz ve Aileniz için yapmanız gerekenler neler? Acil bakımın ne zaman gerekli olduğunu ve enfeksiyonun yayılmasını önlemek yapabilecekleriniz hakkında bilmeniz gerekenler.

Coronavirüs (Koronavirüs / Covid19) teşhisi aldınız ve evde kendinize bakıyorsanız ya da evde Coronavirüs (Koronavirüs / Covid19)  tanısı almış bir aile yakınınıza bakıyorsanız, sorularınız olabilir.

Acil bakımın ne zaman gerekli olduğunu nasıl anlarsınız?

İzolasyon ne kadar sürer?

Mikropların yayılmasını önlemek için ne yapabilirsiniz?

Hastanıza nasıl destek verebilir ve stresinizi nasıl yönetebilirsiniz?

İşte bilmeniz gerekenler.

Evde Tedavi Süreci:

Hasta bir kişinin bakımının sağlığınızı nasıl etkileyebileceğini de dikkate almak önemlidir. Risk grubuna giren yaştaysanız veya kalp veya akciğer hastalığı veya diyabet gibi kronik bir tıbbi durumunuz varsa, Coronavirüs’e (Koronavirüs / Covid19) yakalanma riskiniz çok daha yüksek demektir.Coronavirüs (Koronavirüs / Covid19)  tanısı alan çoğu insan sadece hafif semptomlar ile hastalığı geçirebilir ve evde iyileşebilir. Semptomlar birkaç gün sürebilir ve virüsü olan insanlar yaklaşık bir hafta içinde daha iyi hissedebilirler. Tedavi, semptomları hafifletmeyi amaçlar ve dinlenme, sıvı alımı ve hekiminizin önerdiği ilaç tedavisini içerir. Kendiniz veya sevdiğiniz kişi için bakım ve ev izolasyonu ile ilgili hekim önerilerini harfiyen uygulamalı, tedavi hakkında herhangi bir sorunuz varsa mutlaka hekiminiz ile konuşmalısınız.

Böyle bir durumda, kendinizi hasta kişiden soyutlamayı ve hastanıza bakması için başka birini bulmayı düşünebilirsiniz.

Acil Durum

Kendinizi veya sevdiklerinizi semptomların kötüleşmesi ve/veya ağırlaşması açısından dikkatle izlemelisiniz. Semptomlar kötüleşiyorsa, hemen hekiminizi aramalısınız. Siz veya Coronavirüs (Koronavirüs / Covid19)  olan bir kişi acil durum uyarı işaretleri yaşarsa, derhal tıbbi yardım gerekir. Hasta kişi uyandırılamıyorsa veya aşağıdakiler de dahil olmak üzere herhangi bir acil durum işareti görürseniz hekiminizi ya da yaşadığınız bölgedeki Sağlık Bakanlığı bilgilendirme hattını aramalısınız.

  • Nefes darlığı
  • Sürekli göğüs ağrısı veya göğüste basınç hissetme
  • Mavimsi dudaklar veya yüz
  • Yüksek ve düşmeyen ateş

SAYFALAR
TAKİP EDİN
BLOG / DUYURU

Diğer Hizmetler